„Тази пандемия се превърна в огромен експеримент за хората и за работата от вкъщи. Повечето индустрии трябваше принудително да приемат, че работното място е там, където може да се работи. Тази нова концепция показа и много слабости, но даде възможност на хората да се върнат в домовете си, да открият нови домове сред природата, което е уникален тренд. Ние се бяхме затворили в тези огромни конгломерати, огромни градове, пътувахме часове, за да достигнем да работното място от 9 до 5.“ Този коментар направи пред БНР арх. Виктория Илиева, интериорен дизайнер на офис пространства
Ще си възвърне ли офисът старата роля след пандемията?
Дизайнерите, инженерите, строителите – всички, свързани с конструирането на физическите пространства трябва да се освободят от остарелите разбирания как в бъдеще да формират пространството за своите клиенти, смята архитект Илиева.
Трябва да приемем работното място като гъвкаво пространство, изтъкна тя. По думите й хората вече имат много по-отворена перспектива за разбирането на това какво е работно място, а това може да бъде и градината.
В момента сме в трансформационен период, поясни Виктория Илиева.
„Хората в момента разбиват работната схема от 9 до 5, отделят време за личното си здраве, свикнаха на домашна храна, приемаме по-човешки колегите си – гледайки ги през Zoom, ние виждаме тяхното лично пространство. От тази гледна точка в едно ново работно място би трябвало да има места, където хората да се уединяват, да работят от вкъщи, може би два дни в седмицата…“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.