Шок с природния газ!
Близо 11% ще е увеличението на цената му през декември. Това заявиха от „Булгаргаз“ по време на общественото обсъждане на цените, съобщава БНТ. Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември.
От компанията уточниха, че факторите за увеличението са няколко – санкциите срещу „Газпромбанк“, спирането на доставките към OMV, увеличаването на цената на нидерландската платформа TTF (с около 10% за средномесечния индекс от началото на ноември), както и поскъпването на газа, търгуван на газов хъб „Балкан“.
Първото заявление на „Булгаргаз“ сочеше, че газът ще поскъпне със 7,6% до малко под 74 лева за мегаватчас. Сега директорът на дружеството Веселин Синабов съобщи пред регулатора, че заради увеличените заявени количества цената през декември вероятно ще бъде към 76 лева за мегаватчас.
Оказва се, че клиенти на „Булгаргаз“ – основно газоразпределителни дружества, които купуват по регулирани цени, са увеличили заявките за декември. От компанията обясниха, че става въпрос за компании със сключени двустранни договори за 2024 година. Те очевидно са привлечени от по-добрите цени на компанията.
Дългосрочният договор за доставка на газ от Азербайджан е „котва“ за цената на газа, коментира председателят на КЕВР Иван Иванов, предаде investor.bg. Когато заявките са повече, този ефект отслабва – през декември например количествата ще покрият около 40% от потреблението. През летните месеци „Булгаргаз“ успя на няколко пъти да осигури потреблението само от договора за тръбен газ, балансирайки с газохранилището, и без да купува втечнен газ.
През декември обаче останалите количества ще дойдат от газохранилището в Чирен, както и по договори за доставка на втечнен газ. В ценовото заявление „Булгаргаз“ съобщи, че част от количествата, които ще ползва през декември, са остатъци по договора с френската Total от ноември, когато цената беше малко по-ниска. Вероятно и това ще окаже известно влияние за по-ограниченото поскъпване на газа спрямо европейските и регионалните газови пазари.
Според анализите на „Булгаргаз“ цената за декември ще бъде с около 5 евро за мегаватчас по-ниска спрямо TTF.
По време на заседанието членът на КЕВР Александър Йорданов обърна внимание, че обемите на „Чирен“ са недостатъчни, за да има значителен ефект върху цената. Традиционно газовите дружества нагнетяват газ през летните месеци, когато потреблението е намалено и цените са по-ниски. По този начин се балансират пиковете както в потреблението през зимата, така и в цените.
В последните години след началото на войната в Украйна обаче тази тенденция е изкривена – през февруари например беше записана най-ниската цена на газа за тази година – под 30 евро за мегаватчас.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com