НЗОК предлага да се върне условието за минимална продължителност на профилактичните и диспансерните прегледи при лекар и тя да бъде 15 минути. Идеята е заложена в проекта на Национален рамков договор за следващите три години.
Предвижда се минимум 15 минути да продължава и консултацията с личен лекар или лекар-специалист, като това ще е сред критериите за качество на медицинската помощ.
От Българския лекарски съюз обаче все още отказват да се върнат на масата на преговорите и настояват за оставки в ръководството на здравната каса, съобщава БНР.
Не може да се слага времева рамка за преглед на пациент, твърди д-р Костадин Сотиров, личен лекар с практика в Пловдив и председател на местното сдружение на общопрактикуващите лекари.
„Ако човек свърши една работа добре, но я свърши за по-кратко време, това не означава, че е работил некачествено. Напротив – означава, че е работил по-качествено“, смята той.
Според него това изискване е било въведено преди години с цел да се ограничи броя на прегледите и съответно на разходите на Здравната каса за тях. Така обхватът на профилактичните прегледи е спаднал до 30%:
„Въпреки епидемичната обстановка, след премахването му този процент се качи до 47%, наближи 50. Тази година се надяваме да е и повече. Това притесни ръководството на НЗОК“.
Ако се върне минималната продължителност на прегледа, личните лекари ще могат да преглеждат средно по 25 души на ден, смята д-р Сотиров и добави, че сега те са около 42-45 души на ден.
Здравната каса не е лекуващ орган, а платец на медицински услуги, заяви от своя страна Иван Димитров – председател на Българския пациентски форум. Той също е против минимална или максимална продължителност на прегледите. „Медицината не може да бъде слагана в рамки“, категоричен е той.
Личните лекари са разтревожени и от отхвърленото им предложение за улесняване на работата по заместване. Идеята им личният лекар да може да се замества от всеки друг лекар, а не от общопрактикуващ не се приема от НЗОК.
Д-р Сотиров е категоричен, че при така предложения проект на Национален рамков договор Лекарският съюз няма да се върне на масата на преговорите, тъй като документът би лишил половината от населението от медицинска помощ.